PsychiatraWarszawa. BezObaw.

Psychiatra Warszawa

Dlaczego boimy się wizyty i dlaczego te obawy są bezpodstawne?

W Polsce panuje przekonanie, że człowiek biorący leki psychotropowe to „szaleniec” lub też pogląd, że tego typu leki dają skutki uboczne – powodują otyłość, bóle głowy i utrudniają myślenie. Jest to błędne pojmowanie procesu leczenia. W rzeczywistości dobrze zdiagnozowana choroba i umiejętne jej leczenie są w stanie całkowicie zmienić jakość naszego życia. U każdego człowieka stan psychiczny jest sprawą indywidualną. Są osoby, które do późnego wieku mogą cieszyć się świetną formą psychiczną, dobrą koncentracją i umiejętnością kojarzenia. Są niestety też takie, u których problemy mogą pojawić się nawet w wieku trzydziestu kilku lat, ponieważ chemia ich mózgu jest słabsza. Nie oznacza to jednak, że ta druga grupa osób musi cierpieć. Nie jest wstydem się leczyć. Zrozumienie własnych problemów i odważnie się na wizytę u psychiatry to bardzo ważny krok, który może zaowocować zmianą całego naszego życia. Psychiatra Warszawa to lekarz, a zawód ten zobowiązuje do pomocy pacjentom. Lekarze starają się robić to najlepiej, jak mogą, ale to od pacjenta zależy, czy zdecyduje się on na leczenie.

Psychiatra Warszawa wyjaśnia, dlaczego ludzie boją się wizyty u specjalisty.

Podczas mojej pracy z klientami w czasie terapii dostrzegam ogromny deficyt wiedzy na temat farmakoterapii w sferze psychologicznej. Terapia poznawczo-behawioralna odbiega nieco w swoim nurcie od psychoanalizy i obejmuje bardziej pracę nad umiejętnościami poznawczymi. Te natomiast często mamy ograniczone co sprawia, że możemy popaść w depresję i często też trudno nam jest walczyć z lękami czy fobiami. Psychiatra Warszawa może być w takim przypadku kimś, kto ułatwi nam powrót do normalnego życia. Terapia behawioralna pozwoli na zmianę zachowań, dzięki czemu będziemy mogli też zmienić jakość naszych doświadczeń.

Psychiatra Warszawa – konieczny, gdy nie pomaga zwykła terapia.

Na świecie prowadzi się wiele badań nad farmakologią działającą na nasz mózg. Oprócz sfery psychologicznej u ludzi występuje jeszcze sfera biologiczna i chemia mózgu. Lekarz psychiatra powinien nam to dokładnie wyjaśnić. Moglibyśmy to porównać do układu krążenia w naszym organizmie. Kiedy mamy z nim problem, to bierzemy leki i to czasami przez wiele lat albo nawet do końca życia. Analogicznie jest z chemią mózgu. Jeśli nasze neuroprzekaźniki nie funkcjonują dobrze a przepływowość serotoniny jest słabsza, to gorzej się koncentrujemy i trudniej jest nam funkcjonować. Na szczęście nowoczesna farmakologia daje psychiatrom ogromne spektrum doboru leków. Bez leku przepisanego przez psychiatrę będziemy zmagać się z depresją, brakiem koncentracji, trudnościami w skupieniu się i przygnębieniem. Taka kondycja utrudni nam zdobywanie kolejnych szczebli nauki, przysporzy trudności w pracy zawodowej, a także w naszych relacjach z najbliższymi. Jeśli wiec podjęcie próby pracy w terapii nie przyniesie efektów i nadal będziemy zmagać się z nieprzyjemnymi objawami, to wizyta u psychiatry może być zbawienna. Jak pokazuje praktyka, dobrze dobrany lek, czyli taki „uszyty na miarę” (dostosowany do konkretnej osoby) poprawi jakość naszego życia, nie powodując żadnych skutków ubocznych. Wyreguluje on chemię mózgu tak, jak lek na nadciśnienie poprawia krążenie.

W sytuacji, kiedy terapia nie pomaga, zachęcam do kontaktu z lekarzem psychiatrą. Trzeba to zrobić odważnie i odrzucając stereotypy, że tego typu leczenie jest dla „słabych ludzi”. Leczenie farmakologiczne to sposób na uniknięcie poważniejszych problemów. To leczenie jak każde inne i nigdy nie powinno powodować obaw.