Terapia par i małżeństw w Warszawie

Terapia małżeńska

Terapia dla par i małżeństw

Kiedy w związku małżeńskim nie dzieje się zbyt dobrze, wyjścia są tak naprawdę dwa: rozstać się lub spróbować zrozumieć, w czym leży problem i przepracować go. Skrywane urazy, niedomówienia, zewnętrzne wpływy – to wszystko może bardzo silnie oddziaływać na jakość naszego pożycia małżeńskiego. Na szczęście poradnia zdrowia psychicznego realizuje terapie, dzięki którym można sobie poradzić z tymi problemami i jednocześnie znacznie poprawić jakość życia.

Dlaczego tak wieku ludzi korzysta z terapii małżeńskiej?

Konflikt w związku może pojawić się na każdym etapie, bez względu na wiek i staż małżeński. Przyczyny rozpadu pożycia mogą być różne, ale fakt ten zawsze odbija się negatywnie na wszystkich członkach rodziny, a szczególnie na dzieciach. Najgorsze jest trwanie obok siebie w martwym związku, w którym uczucia się wypaliły i nic już ludzi nie łączy albo łączy ich tylko dziecko. Wciąganie dziecka w rozgrywki dorosłych jest dla niego traumatyczne. Dlatego też należy poznać mechanizmy powodujące rozpad związku i skutecznie z nimi walczyć.

“Konflikt w związku może pojawić się na każdym etapie, bez względu na wiek
i staż małżeński. ”

Małgorzata Chmielewska-Zdunek
socjolog małżeństwa i rodziny

Poradnia zdrowia psychicznego – jak wygląda terapia małżeńska?

Pierwsza sesja w poradni to sesja diagnozująca problem, z którym pojawiła się para.
Na podstawie tej sesji określa się plan dalszego działania terapeutycznego i ustala terminy kolejnych sesji. Spotkania odbywają się co 2 tygodnie, aby para mogła wykorzystać w praktyce techniki, które otrzymała. Jest też możliwość i czasami konieczność przeprowadzenia sesji indywidualnych, jeśli wzburzone emocje wykluczają wspólną pracę pary.

Po pierwszych sesjach, kiedy uda nam się zapanować nad komunikacją w związku, przystępujemy do dalszych działań. Pierwszym, bezwzględnym warunkiem jest tworzenie możliwości komunikacji, zapanowanie nad emocjami i wybuchami agresji. Kiedy to się udaje, można kontynuować pracę, a każda następna sesja jest już coraz łatwiejsza.

Kiedy prawidłowa komunikacja zostaje opanowana, przystępujemy do realizacji głównego celu, który para postawiła sobie do realizacji.

Terapię, jaką wykonuje się w poradni zdrowia psychicznego, można porównać do „wrzucenia przynęty do basenu z rekinami”. Staramy się zbudować most zrozumienia między ludźmi, którzy nie zgadzają się ze sobą oraz przejawiają wobec siebie wrogość. Dobrze przeprowadza terapia oraz współpraca obojga małżonków, może przynieś zdumiewające rezultaty. W parach czasami odżywa dawne uczucie, a nawet, jeżeli się to nie udaje, to mają one możliwość rozstania się w zgodzie, nie krzywdząc przy tym dzieci.